Zielony dach – intensywny czy ekstensywny?

Kto z nas nie chciałby mieć ogrodu na dachu pełnego bujnych zielonych roślin? Prawda bywa jednak brutalna. Chociaż niekoniecznie nasz płaski dach musi być suchym betonem, nie zawsze też będzie mógł stanowić podłoże dla bujnej roślinności. Jeśli jednak chcesz, żeby było zielono, musisz zastanowić się, jaki rodzaj zielonego dachu zastosować: dach intensywny http://gcl.com.pl/zinco-zielone-dachy/rozwiazania-systemowe/dach-intensywny/ czy ekstensywny. Tym razem przedstawimy temat na podstawie doboru roślinności.

Dach intensywny z pewnością wymaga większej pielęgnacji. To właśnie on może wyglądać jak prawdziwy ogród. Jego wadą z pewnością jest cena, bo będzie sporo droższy od ekstensywnego. Dodatkowo, nie zawsze i nie wszędzie w ogóle można go wykonać. Jest to zależne od obciążenia i nachylenia dachu.

Dach ekstensywny składa się przede wszystkim z roślin sucholubnych, zatem nie wymaga on specjalnej pielęgnacji i z pewnością jest znacznie tańszy w utrzymaniu. Cechuje go też zdecydowanie większa odporność na trudne warunki atmosferyczne. O ile dach intensywny wymaga raczej zupełnie płaskiej powierzchni, ekstensywny można założyć nawet na powierzchniach skośnych do 35 stopni.

Jakie rośliny na dachu?

Już z powyższych skróconych opisów można wywnioskować, że nie możemy sobie pozwolić na sadzenie dowolnej roślinności wedle gustów. Musimy wziąć bowiem pod uwagę obciążenie i grubość podłoża, którym dysponujemy. Okazuje się, że gdy projektant przewidzi tylko kilkunastucentymetrową warstwę podłoża, nie jesteśmy w stanie nie tylko posadzić ciężkich dużych drzew, ale często nawet zwykłego trawnika.

Co dzieje się z wodą? Poniżej podłoża kładziona jest warstwa specjalnego drenażu, którego zadaniem jest ją na bieżąco usuwać. Samo podłoże natomiast zawiera w sobie lekki substrat, w skład którego mogą wejść np. włókna kokosowe czy keramzyt. Dzięki takiemu przygotowaniu nie musisz się martwić, że woda obciąży konstrukcję całego twojego domu. Zatem wspomniany trawnik musiałby być podlewany nawet kilkanaście razy dziennie, co w zasadzie całkiem uniemożliwia jego wybranie na dachu intensywnym. Przy takim podłożu możliwe jest jedynie sadzenie roślinności sucholubnej.

Dlaczego należy wybierać zaufaną firmę?

Zarówno dach intensywny, jak i ekstensywny, wymagają dobrej znajomości tematu. To nie tylko skomplikowana, ale przede wszystkim dość droga inwestycja, więc byłoby dobrze, gdyby całość została naprawdę dobrze przeprowadzona. Dlatego właśnie najlepiej wybrać firmę z dużym doświadczeniem.

Fachowcy muszą wziąć pod uwagę grubość podłoża, nasłonecznienie (wspomniany wcześniej trawnik nie będzie dobrym rozwiązaniem dla mocno nasłonecznionych miejsc), a także maksymalne obciążenie na metr kwadratowy.

Dach intensywny może być feerią barw i miłą odmianą w miejskim krajobrazie. Wiele domów sprzed lat, które dzisiaj stoją na przedmieściach wielkich miast i otoczone są gęsto innymi budynkami, ma dokładnie płaskie dachy, na których można by przeprowadzić tego rodzaju inwestycję. Najciekawsze będą na pewno rozchodniki, które bardzo szybko rosną, tworząc piękny gęsty dywan. Tak przygotowany dach intensywny będzie wyróżniał się na tle innych i sprawiał radość jego właścicielom.