Zalety rozliczenia PIT przez Internet

W dzisiejszych czasach coraz więcej problemów dnia codziennego ułatwia nam niemal nieograniczony miejscem i czasem dostęp do sieci internetowej. Choć niektórzy próbują się przed tym buntować, uważając go za zło nie mniejsze niż płynące z niego korzyści, pewnych rzeczy nie sposób nie docenić. Młodzi Polacy nie wyobrażają sobie już dzisiaj załatwiania wszystkich urzędowych spraw osobiście, z koniecznością każdorazowego stawiennictwa w odpowiedniej placówce. Dlatego już ponad 10 milionów Polaków rocznie rozlicza swój PIT przez Internet. Czy to dobry i bezpieczny pomysł? Dlaczego warto rozliczyć PIT drogą internetową?

W ostatnich latach ponad połowa polskich podatników zdecydowała się na formę rozliczenia PIT przez Internet. Jedną z głównych przyczyn jest na pewno coraz wyższy stopień cyfryzacji i zinformatyzowania społeczeństwa – wszak obsługę komputera nasze dzieci “wypijają z mlekiem matki”. Niemniej jednak warto podkreślić, że rozliczanie PIT przez Internet jest po prostu niesamowicie wygodne. Nie sposób nie ucieszyć się na myśl o tym, że nie ma już potrzeby chodzenia do urzędu i znoszenia różnych humorów jego pracowników. Pomysł rządu, by udostępnić Polakom możliwość rozliczenia PIT online został przyjęty entuzjastycznie przez miliony ludzi. Czy to naprawdę takie dobre?

 

Zalety rozliczania PIT przez Internet

Nie sposób zaprzeczyć, że rozliczenie PIT online to wygoda dla podatników, którzy nie muszą się już głowić, jak rozliczyć wszystkie dochody i jakie ulgi wybrać w swojej sytuacji. Wystarczy bowiem, że podadzą kilka podstawowych danych, o które poprosi ich właściwie przygotowana do tego aplikacja, a obliczenia dzieją się same. Jedyne, co musimy zrobić, to zaakceptować i podjąć decyzję, czy wysłać rozliczenie pocztą, mailem czy za pośrednictwem danego programu.

Początkowo rozliczenie PIT online dostępne było jedynie dla podatników posiadających aktywne konto na Portalu Podatkowym. Z biegiem czasu jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się udostępnić tę możliwość wszystkim. Jakie znaczenie ma to dla podatnika? W ten sposób na rynku pojawiło się mnóstwo aplikacji do rozliczenia PIT przez Internet o bardzo przyjaznym użytkownikowi interfejsie – tworzą je bowiem fundacje, które czerpią z tego korzyść w postaci 1% na swoje działania. Zatem dzisiaj rozliczyć PIT przez Internet da radę niemal każdy, także osoba na co dzień nie mająca styczności z komputerem.

Rozliczenie PIT online to także spora oszczędność czasu podatnika. Nie musi on bowiem stać w długich kolejkach, które znamy jeszcze sprzed kilkunastu lat. Nie marnujemy dzisiaj już czasu na długie obliczenia, na dojazd i na oczekiwanie na przyjęcie przez urzędnika. Całe przebrnięcie przez program do rozliczania PIT zajmuje około 30 minut, a jeśli robisz to któryś rok z rzędu – nawet mniej. Zaoszczędzony czas możesz wykorzystać na przyjemności!

Bez obaw! Rozliczanie PIT przez Internet oznacza także bezpieczeństwo danych podatnika! Co prawda, dzisiaj niewymagane jest już posiadanie konta na Portalu Podatkowym, a rozliczyć PIT online może każdy. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów, które uwierzytelniają nasze dane i chronią je przed niechcianym wykorzystaniem przez osoby trzecie. Każdorazowo rozliczając PIT jesteś bowiem zobowiązany do podania kwoty dochodu z poprzedniego okresu rozliczeniowego – są to dane, których oprócz ciebie raczej nikt nie posiada. Pamiętaj również, by korzystać z programu przesyłającego ci UPO – dokument potwierdzający, że twoja e-deklaracja dotarła do właściwego urzędu skarbowego.