Wymiana pionów kanalizacyjnych – szczegóły instalacji

Instalacje kanalizacyjne w naszych domach są koniecznością. Istnieje wiele sposobów projektowania oraz montażu tego typu instalacji, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółowych kwestii i zasad, które muszą być przestrzegane. Rzadko kiedy osoby niedoświadczone lub niezwiązane z branżą hydrauliczną będą się podejmować takich zadań jak instalacja kanalizacji.

Kwestie techniczne

Niezwykle ważne są kwestie techniczne, bez wiedzy o nich nie będzie możliwa ani wymiana pionów kanalizacyjnych, ani tym bardziej ich instalacja. Kluczową rolę przy montażu pionów kanalizacyjnych gra stopień spadku rur, bez którego nie będzie możliwe efektywne odprowadzanie ścieków, przez co do naszego mieszkania mogą zacząć dostawać się niekoniecznie przyjemne zapachy. Minimalny stopień spadku, jaki jest akceptowalny, wynosi 2%. Maksymalny spadek stosowany przy zdecydowanej większości instalacji wynosi 15%. Zbyt mały spadek będzie skutkował dodatkowo zapchaniem się rury po pewnym czasie, co z kolei będzie wymagało ingerencji hydraulika. Przed montażem instalacji kanalizacyjnej cała trasa, którą zostaną poprowadzone rury powinna zostać bardzo dokładnie przemyślana, ponieważ każdy niepotrzebny zakręt zwiększa szanse na zatamowanie swobodnego przepływu ścieków, co ponownie będzie skutkowało zacieśnieniem naszej więzi z hydraulikiem. Nie powinniśmy się zabierać samemu za tworzenie połączeń między poszczególnymi elementami, ponieważ to one mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o trwałość całej instalacji. Gdyby z czasem rury zaczęły przeciekać, konieczne byłoby kucie kafelek w łazience, aby odsłonić uszkodzone elementy rur. Problematyczne mogłoby okazać się również zlokalizowanie przecieku, ponieważ tutaj nie powstałaby mokra plama, tak jak w przypadku instalacji wodnej znajdującej się w ścianie, przez którą dodatkowo przepływa woda pod wysokim ciśnieniem ułatwiającym wykrycie nieszczelności. Jeżeli montaż kanalizacji ma się odbywać na piętrze, trzeba pamiętać o tym, aby całą sieć rur poprowadzić pod przewodami elektrycznymi czy gazowymi, co dotyczy również ewentualnego ogrzewania podłogowego. 

O czym jeszcze warto pamiętać przy instalacji kanalizacji?

Wielu hydraulików nie zwraca uwagi na wentylację, która również gra kluczową rolę w odpowiedniej instalacji całej sieci kanalizacyjnej. Pion wentylacyjny powinien znajdować się ponad dachem, dzięki czemu nie będziemy musieli przejmować się w przyszłości nieprzyjemnymi zapachami wydobywającymi się z naszej kanalizacji. Część hydraulików idzie na łatwiznę i choć nie zapominają o wentylacji całkowicie, montują jedynie zawory napowietrzające, które jednak w każdej chwili mogą ulec uszkodzeniu, przez co staną się zwyczajnie nieszczelne. Przy każdym takim incydencie konieczne będzie dostanie się do instalacji, co niestety równa się kuciu w ścianach, czy też płytkach podłogowych, w celu wymienienia uszkodzonego zaworu.