Jaki nawóz do warzyw stosować?

Niezależnie od tego, czy posiadamy wielkie uprawy warzyw, przeznaczone głównie na sprzedaż, czy też hodujemy je jedynie w ogródku przed domem, czy też w ogródku działkowym, chcemy, żeby dały jak najlepsze i jak największe plony. W tym celu niezbędna jest ich odpowiednia pielęgnacja i stosowanie środków, które pozytywnie wpłyną na ich rozwój. Jednym z nich jest nawóz do warzyw, które zapewniają im wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak przy obecnym ogromnym wyborze dostępnych na rynku preparatów, niejednemu trudno zdecydować się na jakiś konkretny i ocenić który z nich będzie najlepszy dla hodowanych przez niego warzyw.

Nawozy w płynie, w granulkach, czy w proszku?

Pierwszym czynnikiem, nad którym zastanawia się wiele osób, jest kwestia wyboru w jakim stanie ma być dany nawóz – w płynie, w granulkach, czy w proszku. Nawóz do warzyw w zależności od swojej struktury trzeba go używać w nieco inny sposób i z różną regularnością, dlatego przed wyborem konkretnego z nich warto wiedzieć nieco więcej o ich stosowaniu. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu, najlepiej będzie zdecydować się na preparaty w proszku, gdyż nawozi się nimi rośliny jedynie raz na dłuższy czas, czasem nawet raz na 2-3 miesiące, dzięki czemu nie musimy tracić dużo czasu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie przy większych uprawach. Z drugiej strony, jeśli posiadamy jedynie niewielki ogródek przy domu, możemy z powodzeniem używać płynnych nawozów do warzyw. Trzeba je stosować bardziej regularnie, w krótszych odstępach czasowych, jednak, nie oszukujmy się, osoby, które mają taki niewielki ogródek przed domem uprawiają go dlatego, że sprawia im to przyjemność i zazwyczaj lubią pracę w ogrodzie, dlatego nawożenie warzyw co 10 dni, czy 2 tygodnie na pewno nie będzie dla nich uciążliwe. Tak więc wybór struktury nawozu pod warzywa będzie zależał od wielkości upraw, a także od tego ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację.

Rezultaty stosowania nawozów ogrodniczych

Przy odpowiednio dobranym nawozie, rezultaty będą naprawdę dobre, czasem mogą nawet przerosnąć nasze oczekiwania. Aby jednak tak było, trzeba nie tylko stosować dany preparat z regularnością, ale także wiedzieć kiedy dokładnie zacząć nawożenie i jakie ilości nawozów do warzyw będą potrzebne każdej konkretnej roślinie. Jeśli chodzi o ich ilość, wskazówki znajdziemy zazwyczaj na opakowaniu danego preparatu lub możemy ich poszukać w Internecie, na stronach ogrodniczych. Jeśli zaś chodzi o czas, odpowiednią porą na rozpoczęcie nawożenia ziemi, na której rosną nasze warzywa, jest zazwyczaj początek wiosny, czas, kiedy ziemia jest już odmarznięta i będzie mogła przyjąć składniki odżywcze, które dostarczamy jej za pośrednictwem takiego preparatu. Czasem jednak trzeba przygotować glebę jeszcze przed nastaniem zimy, warto więc zainteresować się tym jak to wygląda w przypadku posiadanych przez nas warzyw. Dzięki temu będziemy wiedzieć kiedy zastosować nawozy pod warzywa na wiosnę, a kiedy na zimę, a to z kolei da nam wymierne rezultaty w postaci okazałych plonów.