Czym są telefony IP?

Gdy mówimy o telefonach stacjonarnych, najczęściej kojarzymy zwykłe modele podłączane do sieci telefonicznej. W sprzedaży można znaleźć jednak także telefony IP, które do działania nie potrzebują sieci tego rodzaju, ponieważ bazują na podłączeniu do internetu.

 

Aby wykonywać połączenia telefoniczne, nie musimy już być podłączeni do standardowej sieci telefonicznej. Kiedyś był to niezbędny warunek do tego, aby dzwonić do innych i odbierać telefony. Teraz, gdy technologia poszła do przodu, nie jest to już konieczne.

 

Coraz częściej w naszym codziennym życiu korzystamy z internetu. Sieć pozwala nam również na wykonywanie połączeń telefonicznych. Na tej technologii bazują telefony IP https://itencio.com/pl/telefony/telekonferencyjne/ip.html, które spotykane są zarówno w biurach, jak również w domach prywatnych.

 

Telefon IP – co to jest?

Telefon IP, który nazywany jest również telefonem VoIP czy SIP, jest rodzajem telefonu stacjonarnego, który przeznaczony jest do pracy w ramach telefonii internetowej VoIP.

 

Generalnie, z telefonów IP korzysta się tak samo jak z modeli analogowych, podłączonych do zwykłej sieci telefonicznej, ale bazują one na innej technologii połączenia. To powoduje również, że mogą mieć szerszą funkcjonalność.

 

Jak można prowadzić rozmowy przez telefon IP?

Telefony IP są podłączane do sieci komputerowej, która pozwala na prowadzenie rozmów także z innymi użytkownikami sieci telefonicznej. Co ważne, nie trzeba wtedy posiadać komputera – jest on potrzebny tylko do wykonania odpowiedniej konfiguracji telefonu.

 

Na ogół telefon IP wykorzystuje protokół SIP (ang. Session Initiation Protocol) – dzisiaj jest on dominującym protokołem sygnalizacyjnym stosowanym dla VoIP i stopniowo zastępuje protokół H.323.

 

Zalety technologii IP:

·        wykorzystanie sieci komputerowej lokalnej albo połączenia internetowego do realizacji połączeń

·        oszczędność na połączeniach telefonicznych – są tańsze niż przez standardową sieć

·        darmowe połączenia wewnątrz sieci operatora

·        brak potrzeby zawierania specjalnej umowy z operatorem

·        możliwość zaprojektowania własnego systemu telekomunikacyjnego

·        możliwość wprowadzania zmian w systemie

·        prostsza kontrola rachunków

·        wszechstronne zastosowanie

 

Gdzie można korzystać z telefonów IP?

Zasadniczo, technologia telefonów VoIP – IP jest uniwersalna i pozwala na prowadzenie rozmów nie tylko w biznesie, ale również w życiu prywatnym.

 

Najczęściej telefon IP spotykany jest obecnie w biurach, a także w call center, które dziennie realizują wiele połączeń. Zastosowanie takiej technologii pozwala na znaczne obniżenie kosztów telefonowania zarówno wewnątrz firmy, jak również na zewnątrz niej.

 

Również telefon IP może być zastosowany w domu czy w mieszkaniu. Sprawdzi się tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci telefonicznej, a także również może być korzystnym wyborem dla osób, które chcą oszczędzać na telefonowaniu.

 

Telefony VoIP są zatem powszechnie stosowaną technologią, która niesie ze sobą szereg zalet – to właśnie powoduje, że można obecnie znaleźć je także w wielu wariantach do wyboru w sklepach.

 

Aktualne oferty na urządzenia takie jak telefon IP można znaleźć już teraz także przez internet na stronach WWW dostawców.