Czym jest HSG?

HSG, czyli histerosalpingografia, jest badaniem rentgenowskim macicy oraz jajowodów, służącymi ocenie budowy i kształtu jamy macicy, drożności jajowodów, a także stanu błony śluzowej macicy.

Co to jest HSG?

Histerosalpingografia jest badaniem rentgenowskim macicy oraz jajowodów, które polega na robieniu zdjęć po podaniu kontrastu. HSG ma na celu ocenę kształtu jamy macicy, stanu błony śluzowej macicy, drożności jajowodów oraz ich kształtu, jak również ocenę stanu przydatków. HSG pozwala wykryć zmiany rozwojowych macicy, niedorozwoju macicy, polipów, guzów albo macicy, Niewydolności szyjki macicy, niedrożności jajowodów albo też gruźlicy narządu rodnego.

Przygotowanie do badania HSG

Przed tym badaniem niezbędne jest usg narządu rodnego oraz zrobienie wymazu z pochwy. Dzień przed zrobieniem badania dozwolone jest zjedzenie lekkiej kolacji, a rano lekkiego śniadania. W dniu badania rano niezbędne jest przeprowadzenie lewatywy.

Kolejnym krokiem do przygotowania przed HSG jest przyjęcie środka rozkurczowego w czopku 20 minut przed badaniem. Ważna informacją dla lekarza jest data ostatniej miesiączki i czy pacjentka nie jest uczulona na środek cieniujący.

Przeciwwskazania HSG

Badanie HSG przeprowadza się do 10 dnia cyklu miesiączkowego, lecz po zakończeniu krwawienia. Nie należy wykonywać tego badania, jeżeli jest chociażby minimalne krwawienie z pochwy. Ponadto badania nie można zrobić u kobiet w ciąży bądź mających uczulenie na środek cieniujący.

Przebieg badania HSG

Histerosalpingografia trwa zaledwie kilkanaście minut. Przeważnie robi się ją pod znieczuleniem ogólnym. Pacjentka, która jest w pozycji, jak przy badaniu ginekologicznym, ma zakładane wzierniki, a później, przy pomocy aparatu Schultza do jamy macicy wprowadza się środek kontrastujący. Zdjęcia są wykonywane, podczas gdy kontrast wypełni jamę macicy.

Następne wówczas, kiedy wypełni jajowody oraz zacznie wydostawać się do jamy brzusznej. Kolejne zdjęcie jest wykonywane w celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej, jak również dla zobrazowania zrostów około jajowodowych. Ilość wykonywanych zdjęć podczas badania HSG uzależniona jest od rodzaju występującego schorzenia.

Bolesne czy bezbolesne badanie HSG?

Badanie HSG jest badaniem praktycznie bezbolesnym, aczkolwiek nieprzyjemnym. Może się zdarzyć, iż pacjentka może odczuwać ból podczas wprowadzania kontrastu, gdy występują zrosty powodujące niedrożność jajowodów. Jeżeli kobieta odczuwa jakikolwiek dyskomfort, powinna od razu poinformować o tym lekarza.

Możliwość wystąpienia powikłań po badaniu HSG

Jak przy każdym zabiegu po badaniu HSG jest możliwe znikome ryzyko wystąpienia zapalenia otrzewnej bądź zapalenia przydatków.

Podsumowanie dotyczące badania HSG

Badanie HSG jest niezbędnym badaniem do oceny zdrowotności narządów rodnych kobiety. Podobnie, jak i wiele innych badań, zalecane jest zrobienie ich, pomimo poczucia dyskomfortu w trakcie badania. Kobiety nie powinny lekceważyć żadnego podejrzanego objawu, ponieważ może to być poważne schorzenie.