Ceramika ludowa znów w modzie

Historia lubi się powtarzać – zarówno w wydarzeniach, jak i w modzie. Folkowe wzory wracają na salony, może nawet ze zdwojoną siłą. Dziś możemy spotkać je już niemal wszędzie – na ubraniach, notesach, kalendarz. Wciąż styl ten dominuje w kuchni – ceramika ludowa wróciła, a być może nawet nigdy nie wyszła z mody. Kwieciste wzory znajdują swoje zastosowanie niemal w każdym polskim domu.

Z pewnością należy wrócić pamięcią do roku 1949, gdy założono Centralę Przemysłu Ludowego i Artystycznego, znaną szerzej pod skrótem Cepelia. To właśnie to miejsce zasłynęło i słynie do dzisiaj ze szczególnego promowania produktów wykonanych przez rękodzielników w specjalnych spółdzielniach. W ten sposób folklor wkroczył do polskich domów – pod postacią ozdób i ubrań wzorowanych na tradycyjnych polskich strojach. Nie tylko nasze mamy i babcie pokochały te wzory. Współcześnie ceramika ludowa http://mypoland.com.pl/34-ceramika-artystyczna, specjalne ozdoby dla domu i motyw kwiatów na ubraniach również znajduje swoich miłośników. Widać to na ulicach miast i wystawach sklepowych, które niejednokrotnie odwołują się do naszej rodzimej tradycji.

Współczesny folklor

Rodzime wzory nie zaginęły – współcześni młodzi projektanci również się do nich odwołują. W swoich najnowszych pracach często inspirują się tym, co nasze babcie dobrze znają – kwiatowym motywem polskiego folkloru. Często pojawiają się także mitologiczne postaci oraz mniej lub bardziej oczywiste nawiązania do innych narodowości. Może nie są to już typowe dla modnych kilkadziesiąt lat temu kożuszków i wiejskich sukien wzory, niemniej widać w nich wyraźnie zaczerpnięcie z tradycji. Zarówno w ubraniach, jak i dodatkach do domu widoczne jest co kilka sezonów nawiązanie do tego, co wszyscy dobrze znamy. Z nutką świeżości powróciła na salony również ceramika ludowa – wzbogacona o dodatkowe, współczesne elementy, jednak wciąż wywołująca bezpośrednie skojarzenia z babcinym domem i wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego na wsi.

Folkowy styl – czy dla każdego?

Ceramika ludowa, ozdobne kożuszki, kwiaty jako nieodłączny element wystroju wnętrz i codziennej stylizacji… Czy to na pewno dla każdego? Z pewnością można powiedzieć, że każdemu będzie pasował. Inaczej niż raz modne kolory czy wzory, które nie sprawdzą się na każdej figurze i w każdym domu, folklor może zawitać wszędzie i każdy będzie w nim dobrze wyglądał. Pozostaje jednak pytanie, czy chcesz, czy masz ochotę podkreślać w ten sposób swoje przywiązanie do tego, co rodzime?

Z folkloru czerpią najwięksi światowi projektanci mody. Motywy ludowe pojawiają się w kolekcjach takich sław jak Karolina Herrera czy Dries Van Notten, nie brakuje ich też w popularnych sieciówkach. Folklor jednak trzeba czuć. Dla naszych babć był on naturalny i taki właśnie jest w swojej naturze – nienarzucony i lekki. Inaczej może okazać się kiczem – niezależnie od tego, czy wprowadzimy go w swoich domach czy szafach. Zarówno ceramika ludowa, jak i twój codzienny outfit, mogą zostać źle przyjęte, jeśli nie współgrają z twoją naturą. Przede wszystkim jednak to właśnie ty będziesz się wśród folkowych wzorów męczyć.